12.12.2024 r.
ORGANIZUJE UZUPEŁNIAJĄCY NABÓR WNIOSKÓW PRACODAWCÓW O PRZYZNANIE ŚRODKÓW Z KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO NA SFINANSOWANIE KOSZTÓW KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO (pozostała kwota limitu środków KFS na dzień 12.12.2024 r. wynosi 5 833,24 zł).
Krajowy Fundusz Szkoleniowy to forma wsparcia finansowego, adresowana do pracodawców wspomagających przekwalifikowanie lub aktualizację wiedzy i umiejętności osób pracujących. Celem utworzenia KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań nieustannie zmieniającego się rynku pracy.
O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą wystąpić pracodawcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (pracodawca to jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia co najmniej jednego pracownika; nie jest pracodawcą osoba prowadząca działalność gospodarczą niezatrudniająca żadnego pracownika w związku z czym nie może ona korzystać ze środków KFS), którzy zamierzają inwestować w podnoszenie swoich własnych kompetencji lub kompetencji osób zatrudnionych (tj. pracowników) rozumie się osobę zatrudnioną wyłącznie na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę).
UWAGA!!!
Jeden wniosek może dotyczyć wyłącznie jednej formy kształcenia.
W przypadku, gdy pracodawca jest zainteresowany dofinansowaniem do kilku form kształcenia ustawicznego w ramach KFS powinien złożyć na każdą z nich odrębny wniosek.
Składany wniosek powinien wpisywać się w co najmniej jeden z priorytetów Ministra właściwego do spraw pracy wydatkowania środków KFS w 2024 roku:
- Priorytet - wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy;
- Priorytet – wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
Informacje, z których powinieneś skorzystać:
Zawody deficytowe – BAROMETR ZAWODÓW 2024 powiat wyszkowski
Zawody deficytowe – BAROMETR ZAWODÓW 2024 województwo mazowieckie
Link dostępu do strony internetowej badania BAROMETR ZAWODÓW
- Priorytet – wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych;
Priorytet adresowany jest przede wszystkim do osób, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem, trwającej nieprzerwalnie co najmniej 33 dni.
Z zastrzeżeniem, że przedmiotowa przerwa spowodowana była wyłącznie urlopem macierzyńskim, ojcowskim, rodzicielskim, lub wychowawczym. Nie ma znaczenia czy jest to powrót do pracodawcy sprzed przerwy czy zatrudnienie u nowego pracodawcy.
Z dofinansowania w ramach priorytetu mogą skorzystać członkowie rodzin wielodzietnych, którzy na dzień złożenia wniosku posiadają Kartę Dużej Rodziny bądź spełniają warunki jej posiadania. Należy pamiętać, że dotyczy to zarówno rodziców i ich małżonków jak i pracujących dzieci pozostających z nimi w jednym gospodarstwie domowym.
Uwaga: Warunki - powrotu na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz bycia członkiem rodziny wielodzietnej – nie muszą być spełniane łącznie.
- Priorytet – wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych;
- Priorytet – wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej;
O przynależności do ww. branży decydować będzie posiadanie jako przeważającego jednego z poniższych kodów PKD:
29.10.B Produkcja samochodów osobowych,
29.10.C Produkcja autobusów,
29.10.D Produkcja pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu towarów,
29.10.E Produkcja pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
29.20.Z Produkcja nadwozi do pojazdów silnikowych; produkcja przyczep i naczep,
29.31.Z Produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych,
29.32.Z Produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli,
PKD 45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.
Celem priorytetu jest dofinansowanie specjalistycznych szkoleń technicznych, które pozwolą nabyć nowe umiejętności lub zwiększyć kompetencje osobom zatrudnionym w branży motoryzacyjnej przy produkcji pojazdów i ich komponentów. Szkolenia te mogą obejmować między innymi obszary dotyczące: budowy układów magazynowania energii (akumulatorów) stosowanych w pojazdach elektrycznych, budowę instalacji elektrycznej pojazdów niski i zeroemisyjnych, technologie napędów wodorowych, uzyskanie uprawnień SEP do 1 kv, urządzeń elektronicznych stosowanych w pojazdach zeroemisyjnych.
Warunkiem dostępu do niniejszego priorytetu jest posiadanie odpowiedniego kodu PKD oraz zawarte we wniosku o dofinansowanie wiarygodne uzasadnienie.
- Priorytet – wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia;
i pracowników).
Decyduje wiek osoby, która skorzysta z kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w PUP.
Temat szkolenia/kursu nie jest narzucony z góry. Pracodawca w uzasadnieniu powinien wykazać potrzebę nabycia umiejętności.
- Priorytet – wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców;
- Priorytet – wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach;
Przykładowe tematy szkoleniowe (moduły) programów szkoleniowych z zakresu zarządzania finansami i zapobiegania sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach:
1) Zarządzanie finansami:
a) analiza finansowa i interpretacja sprawozdań finansowych,
b) planowanie budżetu i kontrola kosztów,
c) skuteczne zarządzanie płynnością finansową.
2) Zapobieganie sytuacjom kryzysowym:
a) wczesne wykrywanie sygnałów ostrzegawczych,
b) ocena ryzyka i strategie jego minimalizacji,
c) planowanie awaryjne i scenariusze kryzysowe.
3) Komunikacja w sytuacjach kryzysowych:
a) skuteczna komunikacja z interesariuszami w trudnych sytuacjach,
b) zarządzanie wizerunkiem firmy podczas kryzysu.
4) Doskonalenie umiejętności przywódczych:
a) rozwijanie umiejętności decyzyjnych w warunkach presji,
b) motywowanie zespołu w trudnych czasach.
5) Technologie wspierające zarządzanie finansami:
a) wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i systemów do analizy danych finansowych,
b) automatyzacja procesów księgowych i raportowania.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania niniejszego priorytetu powinien wykazać powiązanie zakresu obowiązków pracownika z wnioskowaną formą kształcenia.
Składając stosowny wniosek o dofinansowanie w ramach przedmiotowego priorytetu wnioskodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie umiejętności/kompetencji/ wiedzy, które objęte są tematyką wnioskowanego kształcenia ustawicznego, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na kształcenie.
Złożone w terminie naboru wnioski wraz z załącznikami będą rozpatrywane z uwzględnieniem następujących kryteriów oceny wniosków:
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na 2024 rok,
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy,
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku,
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego,
- w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego,
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS,
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy z dnia 20.04.2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Do wniosku pracodawca załącza między innymi:
- zaświadczenia lub oświadczenie o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej,
- informacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej,
- kopię dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności –w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,
- program kształcenia ustawicznego lub zakres egzaminu,
- wzór dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących.
W przypadku gdy wniosek jest wypełniony nieprawidłowo, Starosta wyznacza pracodawcy termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni do jego poprawienia.
W przypadku niepoprawienia wniosku we wskazanym terminie, wniosek pozostanie bez rozpatrzenia, o czym pracodawca zostanie poinformowany na piśmie.
Kompletne wnioski rozpatrywane będą do wyczerpania limitu środków finansowych przyznanych na ten cel. W razie pozytywnego rozpatrzenia wniosku, Urząd zawrze z pracodawcą umowę o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy.
Działania rozpoczęte przed zawarciem wyżej wymienionej umowy oraz działania opłacone przez pracodawcę przed otrzymaniem środków z Urzędu nie będą finansowane.
Zasady finansowania działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców ze środków Funduszu Pracy w formie Krajowego Funduszu Szkoleniowego dostępne są na stronie internetowej tut. Urzędu (wyszkow.praca.gov.pl.).
Pracodawcy mogą pobrać właściwy wniosek ze strony internetowej Urzędu.
Bliższe informacje na ten temat można uzyskać w pokoju nr 4 /tel. (29) 74 261 66 wew. 260/ lub przeczytać na stronie internetowej wyszkow.praca.gov.pl.
Wnioski przyjmowane będą:
- w formie papierowej w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Wyszkowie, ul. Tadeusza Kościuszki 15, 07-200 Wyszków pok. 4 od godz. 8:30 do 14.30. W przypadku wniosków nadesłanych pocztą lub przesyłką kurierską o złożeniu decyduje data wpływu do PUP Wyszków;
- drogą elektroniczną poprzez platformę ePUAP (pismo ogólne do podmiotu publicznego) lub www.praca.gov.pl.
Wnioski złożone poza wyznaczonym terminem i godzinami naboru nie będą rozpatrywane.