Powiatowy Urząd Pracy w Wyszkowie informuje, że od 01 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2019 r. realizowany był projekt „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie wyszkowskim (III)".
Całkowita wartość projektu wyniosła 2.924.189,38 zł (w tym: ze środków wspólnotowych 2.464.506,81 zł; z wkładu krajowego 459.682,57 zł). Poziom wydatkowania środków w ramach projektu wyniósł 99,13%.
Celem głównym projektu było zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych do 29 roku życia pozostających bez pracy w powiecie wyszkowskim.
Wsparciem zostało objetych 359 osób w wieku 18-29 lat, bez pracy, zarejestrowanych w PUP w Wyszkowie jako bezrobotne, które nie uczestniczyły w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET). Osobą z kategorii NEET jest osoba, która spełnia łącznie trzy następujące warunki:
- nie pracuje (tj. jest bezrobotna),
- nie kształci się (tj. nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym),
- nie szkoli się (tj. w okresie ostatnich 4 tygodni, przed rozpoczęciem udziału w projekcie, nie uczestniczy w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy, finansowanych ze środków publicznych).
Grupa docelowa to w szczególności:
- osoby niepełnosprawne,
- osoby długotrwale bezrobotne (osoby do 25 r.ż. bezrobotne nieprzerwanie przez okres ponad 6 m-cy; osoby powyżej 25 r.ż. bezrobotne nieprzerwanie przez okres ponad 12 m-cy).
W ramach w/w projektu zostały zrealizowane następujące działania:
- staże dla 292 osób,
- jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej dla 55 osób,
- szkolenia dla 8 osób,
- bony szkoleniowe dla 4 osób.
Wszystkie zaplanowane we wniosku o dofinansowanie wskaźniki produktu oraz rezultatu, zostały zrealizowane. Kryteria, które obowiązywały w ramach procedury wyboru projektów (określone we wniosku o dofinansowanie projektu) zostały spełnione.
W ramach projektu udzielenie wsparcia każdorazowo poprzedzone było identyfikacją potrzeb uczestnika projektu oraz opracowaniem lub aktualizacją dla każdego uczestnika projektu IPD. Ponadto realizowana była indywidualna i kompleksowa aktywizacja zawodowo-edukacyjna osób młodych, która opierała się na co najmniej trzech elementach indywidualnej i kompleksowej pomocy wskazanych w typach operacji w ramach osi I, przy czym IPD oraz pośrednictwo pracy i/lub poradnictwo zawodowe stanowiły obligatoryjną formę wsparcia. Wszyscy uczestnicy projektu, tj. 359 osób zostało objętych IPD, pośrednictwem pracy – 292 osób, poradnictwem zawodowym – 67 osób.
Wsparcie dla osób młodych do 29 r.ż. pozostających bez zatrudnienia udzielane było w projekcie zgodnie ze standardami określonymi w Planie realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce, tzn. w ciągu 4 miesięcy osobom młodym została zapewniona wysokiej jakości oferta zatrudnienia, dalszego kształcenia lub stażu. Przy czym okres 4 m-cy w ciągu którego udzielone zostało wsparcie osobom do 25 r. ż. liczony był od dnia rejestracji w urzędzie pracy natomiast dla osób powyżej 25 r.ż. od dnia przystąpienia do projektu.
W projekcie realizowane były szkolenia zawodowe, które odpowiadały bieżącym potrzebom rynku pracy. PUP Wyszków zrealizował szkolenia w zawodach wskazanych jako deficytowe w powiecie wyszkowskim (w oparciu o dane wynikające z dokumentu Barometr zawodów 2018 powiat wyszkowski). Szkolenia były odpowiedzią na potrzeby konkretnych pracodawców. Efektem zrealizowanych szkoleń było uzyskanie kwalifikacji potwierdzonych odpowiednim dokumentem, w rozumieniu Wytycznych w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020. Uzyskanie kwalifikacji było każdorazowo weryfikowane poprzez przeprowadzenie odpowiedniego ich sprawdzenia; nastąpiło w wyniku walidacji i certyfikacji.
Projekt realizowany był zgodnie z zasadami określonymi w Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze rynku pracy na lata 2014-2020.
Osiągnięta efektywność zatrudnieniowa:
- odsetek osób z niepełnosprawnościami podejmujących zatrudnienie - 100%
- odsetek osób o niskich kwalifikacjach podejmujących zatrudnienie - 81,36%
- odsetek osób długotrwale bezrobotnych podejmujących zatrudnienie - 79,51%
- odsetek osób nie kwalifikujących się do żadnej z w/w grup podejmujących zatrudnienie - 86,67%
Osoba do kontaktu:
Izabela Szredzińska
Specjalista ds. programów
Powiatowy Urząd Pracy w Wyszkowie
ul. Tadeusza Kościuszki 15 (pokój nr 3)
tel. +48 29 742 21 35 wew. 265
e-mail: i.szredzinska@wyszkow.praca.gov.pl
Izabela Szredzińska
Specjalista ds. programów
Powiatowy Urząd Pracy w Wyszkowie
ul. Tadeusza Kościuszki 15 (pokój nr 3)
tel. +48 29 742 21 35 wew. 265
e-mail: i.szredzinska@wyszkow.praca.gov.pl
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś priorytetowa I Osoby młode na rynku pracy, Działanie 1.1 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy – projekty pozakonkursowe, Poddziałanie 1.1.1 Wsparcie Udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego