Projekt „Identyfikacja ofiar handlu ludźmi jako podstawa uzyskania wsparcia przez pokrzywdzonego”

Print Drukuj
Praca za granicą w wakacje to doskonała okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy, nauki języka oraz poznania nowych. Jednak jej poszukiwania powinny być niezwykle dokładne i zweryfikowane, aby być pewnym, że nie staniemy się ofiarą oszustwa czy handlu ludźmi.
Wakacje to intensywny czas w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych – turystów często jest tak wielu, że potrzebni są dodatkowi pracownicy, na przykład recepcjoniści, osoby zajmujące się sprzątaniem, czy pielęgnacją zieleni itd. Z tego samego powodu duży ruch mają także restauracje i miejsca związane z gastronomią. Poszukiwani są więc dodatkowi kelnerzy, barmani kucharze czy sprzedawcy. W letnie miesiące odbywa się również więcej plenerowych wydarzeń kulturalnych – festiwali, koncertów, pikników. Przy ich organizacji potrzebne są dodatkowe ręce do pracy. Wiele osób decyduje się również na pracę sezonową przy zbieraniu owoców i warzyw. Ponadto poszukując zajęcia zarobkowego natknąć się można na liczne oferty dotyczące m.in.: opieki nad seniorami, prac remontowo budowlanych, przy produkcji oraz pakowaniu towaru. W wielu krajach są to zajęcia dobrze opłacane, stąd pojawiające się oferty są dla wielu osób bardzo kuszące. Zazwyczaj jest to trudna praca fizyczna, wykonywana przez cały sezon, często w wysokich temperaturach.
Załączona broszura, przesłana przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu,  zawiera porady jak nie stać się ofiarą, na co zwrócić uwagę podejmując pracę za granicą, gdzie w sytuacji zagrożenia uzyskać pomoc i wsparcie  oraz informacje o prawach przysługujących ofiarom tego procederu.
 
 
Przydatne strony internetowe:
www.kcik.pl
www.gov.pl/web/handel-ludzmi
 

Załączniki

Broszura informacyjna
Broszura informacyjna.pdf 507 KB
Informacje o publikacji dokumentu