Informacje na temat szkoleń

Print Drukuj
Zgodnie z  art. 41 ust. 11 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2015 r.,  poz. 149 z późn. zm.) osoby bezrobotne biorące udział bez skierowania z PUP w szkoleniach finansowanych z publicznych środków wspólnotowych i publicznych środków krajowych na podstawie umowy o dofinansowanie projektu albo decyzji, organizowanych przez inny podmiot niż Powiatowy Urząd Pracy, powiadamiają Powiatowy Urząd Pracy o udziale w szkoleniu w terminie 7 dni przed dniem rozpoczęcia szkolenia.
Osoby bezrobotne bez prawa do zasiłku pobierające stypendium szkoleniowe lub dodatek szkoleniowy z tytułu uczestnictwa w projekcie realizowanym przez inny podmiot niż Powiatowy Urząd Pracy, jako podlegające obowiązkowi ubezpieczenia społecznego z tego tytułu, nie mogą posiadać statusu bezrobotnego.
Osób bezrobotnych z prawem do zasiłku, kierowanych na w/w szkolenia, zgodnie z zastrzeżeniem zawartym w art. 9 ust. 6a ustawy z dnia 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.), nie pozbawia się statusu bezrobotnego, ponieważ podlegają one obowiązkowi ubezpieczenia społecznego tylko z tytułu pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Jednocześnie każdy bezrobotny (również osoby z prawem do zasiłku), zgodnie z art. 2 ust.1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2015 r.,  poz. 149 z późn. zm.) musi być osobą zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy. Jeżeli zatem udział w szkoleniu/ stażu/ przygotowaniu zawodowym dorosłych na podstawie skierowania wydanego przez podmiot inny niż Powiatowy Urząd Pracy, będzie związany z brakiem gotowości do podjęcia pracy (np. ze względu na okres trwania szkolenia lub/i harmonogram zajęć), osoba bezrobotna zostanie pozbawiona statusu osoby bezrobotnej. 
 
     
   
Informacje o publikacji dokumentu