Skrócony czas pracy - to się dzieje! Pracodawco, dowiedz się więcej o pilotażu - Powiatowy Urząd Pracy w Wyszkowie
Ważna wiadomość dla pracodawców w całej Polsce! Wkrótce będziecie mieli okazję przetestować u siebie skrócony czas pracy. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem naboru do pilotażu. Warto - dofinansowanie może wynieść nawet milion złotych! Nabór wniosków do programu rozpocznie się 14 sierpnia i potrwa do 15 września 2025 roku.
Pomożemy wypracować najlepsze rozwiązania
Skrócenie czasu pracy przynosi korzyści, ale wymaga elastycznego podejścia, dostosowanego do specyfiki branż i organizacji. Skrócenie czasu pracy nie może być narzucone odgórnie. Dlatego ogłaszamy pilotaż, który jeszcze w tym roku pozwoli rozpocząć praktyczne testowanie różnych modeli skróconego czasu pracy.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
Wniosek mogą złożyć pracodawcy, zarówno podmioty prywatne, jak i publiczne.
Na jakie wsparcie mogą liczyć pracodawcy?
Maksymalna wartość wsparcia na jeden projekt pilotażowy to 1 milion złotych. Co ważne, koszt projektu w przeliczeniu na jednego pracownika objętego pilotażem nie może przekroczyć 20 tysięcy złotych.
Elektroniczne składanie wniosków będzie możliwe od 14 sierpnia 2025 r. do 15 września 2025 r.
Lista projektów rekomendowanych do realizacji zostanie opublikowana nie później niż 15 października 2025 r.
Jakie warunki trzeba spełnić?
-
Prowadzenie działalności przez co najmniej 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
-
Zatrudnianie co najmniej 75 proc. pracowników na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
-
Objęcie projektem minimum 50 proc. pracowników.
-
Utrzymanie zatrudnienia na poziomie nie niższym niż 90 proc. stanu początkowego, określonego we wniosku.
-
Utrzymanie wynagrodzeń pracowników biorących udział w projekcie pilotażowym na poziomie nie niższym niż obowiązujący w dniu rozpoczęcia realizacji projektu pilotażowego, przez cały okres jego trwania.
-
Brak pogorszenia warunków pracy i płacy pracowników objętych projektem.
Co powinien zawierać wniosek?
-
Wniosek należy złożyć elektronicznie, poprzez udostępniony generator wniosków. Wymagane dokumenty to:
-
Wniosek o przyznanie środków rezerwy Funduszu Pracy na finansowanie projektu pilotażowego.
-
Projekt pilotażowy, zawierający opis, cel, uzasadnienie, założenia, w tym rezultaty i mierniki.
-
Wymagane oświadczenia, w tym m.in. o systematycznym i terminowym wypełnianiu ankiet, niezaleganiu z wypłatami dla pracowników, braku zaległości podatkowych i w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, niezaleganiu z opłacaniem innych danin publicznych, braku nieuregulowanych w terminie zobowiązań cywilnoprawnych oraz deklaracja współpracy z urzędem pracy.
Należy pamiętać, że złożenie dokumentów nie jest równoznaczne z przyznaniem środków.
Ważne terminy!
Do 15 października 2025 roku nastąpi rozstrzygnięcie naboru oraz publikacja listy pracodawców, którzy zakwalifikowali się do pilotażu. Po opublikowaniu listy projektów pilotażowych rekomendowanych do realizacji nastąpi etap podpisywania umów.
Realizacja projektu pilotażowego rozpoczyna się od dnia zawarcia umowy i podzielona jest na trzy etapy:
-
I etap: Przygotowanie do wprowadzenia skróconego czasu pracy – trwa od podpisania umowy i kończy się 31 grudnia 2025 r.
-
II etap: Testowanie wprowadzenia skróconego czasu pracy w środowisku pracy – zaczyna się 1 stycznia 2026 r. i trwa do 31 grudnia 2026 r.
-
III etap: Podsumowanie realizacji projektu pilotażowego – kończy się najpóźniej 15 maja 2027 r. (do tego terminu Realizator projektu jest zobowiązany przekazać Ministrowi sprawozdanie końcowe oraz ankiety kwartalne pracodawcy i pracowników).
Program Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców Ukraina
Program Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców Ukraina to program wymiany stworzony przez Komisję Europejską, który daje przyszłym i początkującym przedsiębiorcom możliwość uczenia się od doświadczonych przedsiębiorców prowadzących małe firmy w innych państwach uczestniczących w programie. Projekt jest skierowany do...

Projekt „Wspólnie do Niezależności” - Program pomocy beneficjentom ochrony czasowej z Ukrainy
Informujemy, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji realizuje Projekt "Wspólnie do Niezależności" (WdN). Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w...

Projekt Spread Your Wings
Fundacja Rozwoju i Kwalifikacji Stella Virium od 10 lat zajmuje się wspieraniem osób podnoszących kompetencje zawodowe oraz wspieraniem przystosowania i adaptacji osób...

Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami z Ukrainy
Informujemy, że Fundacja Aktywizacja Bez Granic prowadzi aktualnie nabór do projektu realizowanego na zlecenie PFRON w ramach Modułu III programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z...

ZAMKNIĘCIE NABORU WNIOSKÓW O ZORGANIZOWANIE STAŻU W RAMACH POMOCY OBYWATELOM UKRAINY
Starota Powiatu Wyszkowskiego za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy w Wyszkowie zamyka nabór wniosków o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu w ramach środków Funduszu...